Hlavní město bude muset příští středu čelit demonstraci, jejíž ekonomické dopady dosud nemají obdoby. Po milionářích, kteří nedávno přišli vyjádřit svůj názor před Ministerstvo zdravotnictví, budou tentokrát stávkovat rentiéři.
„Chceme klid na práci a bezstarostné rentování,“ tak zní hlavní heslo zástupců rentiérů, kteří své požadavky představili včera na tiskové konferenci. Nejaktivnější z rentiérů pak přijdou krátce po šesté hodině večer projevit příští středu svůj nesouhlas s politikou hned několika ministerstev – práce a sociálních věcí, kultury a školství. Akce se tak odehraje na třech místech Prahy a svým rozsahem bude výjimečná.
„Žádáme, aby se ministerstvo Zdeňka Škromacha, které se v tuto chvíli diskriminačně nazývá práce a sociálních věcí, přejmenovalo na práce, renty a sociálních věcí,“ vysvětluje motivy protestu Pavel Kettner, předseda Asociace českých rentiérů, který demonstraci do Prahy svolal. „V naší zemi je velmi špatná rentiérská kultura, takže své obavy o budoucnost našeho zaměstnání sdělíme Vítězslavu Jandákovi. A na paní Buzkové budeme chtít dobrozdání, že už v příštím školním roce otevřou na několika učilištích obor rentiér. Do budoucna chceme usilovat o to, aby studijní cyklus končil alespoň maturitou.“
Rentiéři varují, že na dobu stávky vyberou své úspory z českých bank a budou požadovat po dlužnících, aby splatili své závazky. „Ale to není všechno,“ trumfuje Kettner. „Pokud bude nejhůř, jsou někteří z nás dokonce připraveni nastoupit do práce.“ Několik sekretariátů politických stran okamžitě vydalo prohlášení, že příští úterý vyhlásí svůj bankrot. Koruna vůči dolaru i euru oslabila a ČNB zmírnila svůj odhad růstu HDP v letošním roce na necelé jedno procento z původních šesti.
Sociolog Černozámecký vidí situaci jasně. „Rentiéři jsou kořením doby. Kromě toho, že influují ekonomické faktory, konvergují k diferenciaci society, přičemž oscilují mezi pragmatickým a idealistickým viděním světa. A jako takoví mají právo na sebevyjádření.“
Napsat komentář