Česká policie vyslala na Seychelské ostrovy dvě osoby ze svých řad, aby se dle dostupných informací pokusily udělat maximum pro návrat stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře. Protože Česká republika nemá se Seychelami uzavřenou dohodu o vydávání trestně stíhaných, zdá se, že dostat miliardáře zpět bude téměř nemožné.
Zkroucenému kníru se však podařilo získat tajný policejní materiál, který do detailů popisuje taktiku obou agentů, kteří na Seychely odjeli. Scénář zpracování Krejčíře existuje dokonce v několika variantách, takže všechno nasvědčuje tomu, že naše policie podala v případu opravdu mimořádný výkon. Autorský tým strategie čítá několik desítek osob počínaje kriminalisty, psychology, právníky a konče například vizážisty, specialisty na public relations a krejčí. Ti všichni vypracovali celkem tři scénáře, na jejichž konci by měl být dokonce dobrovolný příjezd Radovana Krejčíře zpět do republiky.
Pokusme se nyní všechny rozpracované strategie interpretovat.
Varianta 1 (pracovně nazvaná Láska k vlasti)
¨Oba policisté kontaktují Krejčíře v době, kdy si v místní restauraci prohlížejí s manželkou fotografie z cest po České republice. Každý našinec, kterému od dětství vštěpovali lásku k vlasti, totiž při delším pobytu v zahraničí zatouží vrátit se zpátky. Představí se jako turisté z USA a poté, co na fotografiích poznají nějakou pamětihodnost (za tímto účelem absolvovali agenti rychlokurs Poznáváme naše památky a hráli pexeso s fotografiemi českých hradů a zámků), začnou okatě dávat najevo dojetí. „Karlštejn? Nádherné místo! Wonderful!“ Ještě větší nadšení podnikatel sklidí, když se „Američanům“ svěří, že z České republiky pochází. Přemluví Krejčíře a jeho manželku, aby jim o své krásné zemi vyprávěli. Krejčíř, v němž vzpomínka na Česko probudí touhu okamžitě navštívit klášter ve Vyšném Brodě, hned druhý den ráno odcestuje.
Varianta 2 (pracovně nazvaná Penězovod)
Policisté okamžitě po příletu na Seychely vyhledají Krejčíře a sdělí mu smysl své cesty. Vzápětí ale přiznají, že u policie brzy končí a že mu osobně velice fandí. Budou na něho naléhat, aby v žádném případě do České republiky nejezdil a užíval si svobody. Na důkaz toho, že vystavení se trestnímu stíhání znamená velký zásah do životního stylu, ukážou Krejčířovi fotografie z výslechů na policii a několik záběrů z místních přeplněných věznic. Nakonec Krejčířovi nabídnou pomoc s přesunem jeho majetku, který musel v Česku zanechat, na Seychelské ostrovy. Tím si získají jeho důvěru. Když se pak vrátí zpátky do republiky, všechen Krejčířův majetek, o němž se takto dozvědí, policie zabaví. Po určité době se za podnikatelem vydá další dvojice, tentokrát muž a žena, s podobnou nabídkou. Po několika letech se Krejčířovi, zvyklému na okázalý život a přepych, zastaví přívod peněz a ještě rád prchne před seychelskými věřiteli z luxusního hotelu do klidu vazební cely.
Varianta 3 (pracovně nazvaná Do morku kosti)
Krejčíře po příletu na Seychely kontaktuje jen jeden z policistů. Okamžitě se odtajní a začne Krejčíře přemlouvat, aby se vrátil do České republiky. K tomu, aby podnikatele pohnul k úvahám o návratu, využije všech myslitelných prostředků – jeden den například stráví v přestrojení za vandráka, aby Krejčíř viděl, jak nelehká je práce českých policistů; jindy zase bude Krejčíře zapřísahat, aby se opravdu do republiky vrátil. Pláč, výkřiky, hysterické výstupy, plazení se po zemi. To všechno bude na pořadu dne. Miliardáře bude pronásledovat 24 hodin denně, aby byl jeho intenzivní výčitkou. Psychicky zdeptaný a v neznámé zemi zcela ztracený Krejčíř bude na dně. A tu přijde chvíle druhého policisty, který se přidá k prvnímu, aby zcela zdecimovaného podnikatele přiměli k návratu domů.
Napsat komentář