Jen málokomu v těchto dnech unikl videozáznam, na němž si český prezident Václav Klaus přivlastňuje během společného vystoupení s chilským prezidentem Sebastianem Piňerou protokolární pero. O aféře toho bylo napsáno hodně, Klausovy kleptomanie si všimla i zahraniční média. Přesto bylo všechno trochu jinak, jak se podařilo Zkroucenému kníru zjistit.
„Je opravdu falešné myslet si, že plat českého prezidenta nedostačuje k tomu, aby si mohl koupit patnáct, tisíc, nebo dokonce deset tisíc takových propisek vyrobených v Číně ve jménu takzvaného globalismu,“ upozorňuje Klausův tajemník (oficiálně ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky) Ladislav Jakl. „Václav Klaus nikdy nekradl, nikdy neměl vilu ve Švýcarsku, jak uvedla televize Nova, a nikdy nepořádal kuponovou privatizaci, jak se snaží tvrdit někteří škarohlídi. Naopak už od dětství hrál basketbal.“
Zkroucený knír zjistil, že záběry, na nich Klaus s neskrývanou drzostí odcizí chilské pero, pocházejí z materiálu pro film Klausova předchůdce na Hradě Václava Havla Odcházení, a jsou tedy přibližně rok staré. „Při každém natáčení vznikne něco, co se ve filmu nakonec nepoužije,“ uvádí k již uvedenému dramatik, exprezident, disident a režisér Havel. „Těch několik desítek sekund záběrů s Václavem patří právě do této kategorie.“ Na otázku, jaký význam měla mít ve filmu právě sekvence se současnou hlavou státu, jen kroutí hlavou a nejistě odpovídá: „Jako absurdní dramatik vím, že některé věci se jeví jinak, než jakými doopravdy jsou. Odcházet mohou prezidenti, ale i hmotné statky jako ponožky, manžetové knoflíky nebo pera.“
Proč se nakonec rozhodl scénu, která se podle našich informací točila na Máchově jezeře, z filmu vyřadit, Havel nevysvětlil. Dosud to neví ani producent Havlova režijního debutu Jaroslav Bouček. „Ta scéna byla hrozně drahá, v podstatě spolkla polovinu rozpočtu na výrobu filmu. A zatímco ostatní položky jsme mohli ve většině případů vybarterovat, tahle suma musela být proplacena pěkně cashem, a ještě jsme z ní museli zaplatit DPH, daň z příjmu, spotřební daň a silniční daň.“ Zkroucenému kníru se podařilo zjistit, že náklady na záběry od Máchova jezera ovlivnil ve velké míře Klausův honorář. Zatímco chilský prezident sehrál svou roli přihlížeče zlodějně bez nároku na jakoukoli odměnu, a dokonce si na sever Čech přivezl vlastní svačinu, Klausovi agenti požadovali pro svého svěřence nadstandardní podmínky.
Je tedy falešné myslet si, že plat českého prezidenta nedostačuje k tomu, aby si mohl koupit dostatečné množství chilských per dovezených z Číny.
Napsat komentář