Vědcům se již několik měsíců nezdálo, jak předseda české vlády Petr Nečas stojí bez ohledu na názory ekonomů tvrdošíjně za zvyšováním DPH a snižováním schodku státních financí, a tak provedli unikátní výzkum. Zkroucený knír má jako jediné médium ve střední Evropě jeho výsledky exkluzivně k dispozici, a tak nyní může svým čtenářům odhalit trpkou, ale zcela striktní skutečnost: Petr Nečas je robot.
„Na počátku všeho bylo náhodné zjištění, že Petr Nečas už přibližně rok tvrdí bez ustání prakticky jen jedno a to samé, a sice že je třeba snižovat rozpočtový schodek,“ objasňuje důvody náročného experimentu vedoucí výzkumného týmu Jiří Zdar z Centra pro robotickou empirii. „Děje se tak bez ohledu na to, jak se vyvíjí trhy, jak hluboce zasáhla současná krize naše tradiční obchodní partnery, i bez jakékoli snahy reflektovat aktuální situaci. Taková konzistentnost názorů překvapila i nás vědce, kteří jsme na ledacos zvyklí a pravidelné střídání jara, léta, podzimu a zimy už považujeme za samozřejmost.“
Zdar dal proto dohromady tým, který přes půl roku zkoumal Nečasovy postoje a pochody duševní i fyzické a porovnával jeho fotografie pořízené při nejrůznějších příležitostech. Výsledek, ačkoli vysvětluje názorovou jednotu Nečase, je překvapivý: Petr Nečas není člověk z masa a kostí, i když tak vypadá, ale robot naprogramovaný nejmenovaným ministrem financí, který dělá přesně to, co Miroslav Kalousek potřebuje: prosazuje stůj co stůj rozpočet na rok 2013 se schodkem 100 miliard korun a zvyšování daní, a to za všech okolností a v jakékoli sociálně-politické konstelaci. Zatímco živí politici by nebyli schopni donekonečna odolávat nátlaku ekonomických expertů ani by jim nebylo lhostejné společenské klima, s Nečasem žádné okolnosti – lidově řečeno – ani nehnou. Naopak, prosazuje vzorec, naprogramovaný jeho konstruktérem, mnohem často vehementněji než jeho tvůrce, a navíc navzdory své vlastní straně. Kalousek v něm má zdatného – protože prakticky nevyčerpatelného – zastánce, navíc Nečas slouží ministrovi financí jako fackovací panák: nejen jemu osobně, ale i veřejnosti, protože je jako premiér víc na očích a každý si při hodnocení politiků bere do úst nikoli Kalouskovu, ale Nečasovu pozici ve straně a vládě.
Zdarovým spolupracovníkům se podařilo o modelu robota, kterého správce eráru používá pro prosazování svých vlastních cílů, zjistit mnohem více informací. Odhalili například, že základem robota Π-TR/NEtchas, jak se výrobek správně jmenuje, je prototyp elektronického automatu vyrobeného před několika lety Miroslavem Kalouskem, který během studia Vysoké školy chemicko-technologické dobrovolně navštěvoval kroužek mladých konstruktérů. S prototypem dokonce v osmdesátých letech vyhrál mezinárodní soutěž v sovětském Soči v kategorii domácích mazlíčků. Kalouskovy někdejší plány zůstaly kvůli rychlejšímu nástupu japonských techniků v oboru dlouho u ledu, před několika lety ale prototyp oprášili podnikatelé z Omnipolu, kteří se rozhodli financovat další vývoj robota. Díky tomu mohl model projít rozsáhlou modernizací.
„Π-TR je osazen nejmodernějším osmijádrovým procesorem, má vlastní solární obvod, který mu umožňuje být prakticky stále bdělý, a také unikátními seizmografickými senzory, díky nimž okamžitě rozpozná sebemenší záchvěv na politické scéně,“ popisuje vlastnosti robota další z členů výzkumného týmu, doktor Karel Laus, který má na starost primárně sociální inteligenci umělého stroje. Jí věnoval rozsáhlou publikaci s názvem V duši mír a v hlavě klid, kterou právě vydává nakladatelství Bramberk Petry Paroubkové. „Problém je v tom, že ačkoli chvění kolem sebe rozpozná, ke svému vlastnímu neštěstí a smůle nás všech mu není schopen sám čelit,“ dodává K. Laus.
Po otázce Zkrouceného kníru, zda robot Svazák, jak výzkumníci robota důvěrně nazývají, neboť vznikl pod přísným dohledem někdejšího Socialistického svazu mládeže, představuje nepřehlédnutelný úsvit na cestě k vytoužené umělé inteligenci, krotí další člen Centra pro robotickou empirii naděje fantastů Zbyšek Eman: „O tom zatím silně pochybuji.“ A odhaluje další nevýhodu stroje: „Kvůli velké spotřebě jiných dílů se do robota velikosti průměrného člověka, byť trpícího mírnou nadváhou, nevešla prostornější paměť.“ Π-TR si je proto schopen zatím zapamatovat prakticky jen tři věty: „Provádíme úsporná opatření“, „Snižujeme rozpočtový schodek“ a „Kongres Občanské demokratické strany je nevyzpytatelný organismus“. Naštěstí, jak sám Z. Eman, který v týmu platí za největšího skeptika, uznává, umí robot dané věty používat v různých formulacích. Alespoň potud tedy fanouškům umělé inteligence svítá naděje.
Napsat komentář