Mnoho lidí v těchto dnech překvapila informace, že Česká konsolidační agentura nemůže dohledat půl miliardy korun, které kvůli údajnému zhodnocení zmizely neznámo kde. Zkroucený knír díky obětavému nasazení zjistil, že celá věc se má poněkud jinak a událost má šťastný konec.
Původní zprávy hovořily o tom, že peníze poslal ředitel dceřiné firmy ČKA Jan Šik na účet ve Švýcarsku. Třicátník Šik proslul jako schopný finanční manažer a už před dvěma lety odeslal stejnou sumu na zahraniční konto a po necelých třech měsících inkasovala agentura úroky, aby měla na výplatu odměn pro členy dozorčí rady, obsazované zejména politiky. Všeobecně se proto předpokládalo, že podobný osud měly peníze i nyní. Zmizení peněz je ale v současné kauze mnohem prozaičtější. Za vším stojí Otýlie Urbánková, která má chalupu v Českosaském Švýcarsku.
„Přišla jsem tehdy jako každý den do sídla konsolidačky v Janovského ulici v půl osmé večer,“ řekla redaktorovi Zkrouceného kníru dvaašedesátiletá Urbánková, která si brigádou v ČKA přivydělává k důchodu a kterou jsme zastihli nad kýblem v Sazce. „Jenom několik dní předtím zavedl ředitel Šik nový motivační program, podle něhož, jak slíbil, jsem si mohla na odměnách přijít k několika procentům platu navíc. Na stole u pana Šika ležela obálka, na níž bylo napsáno UKLIDIT a v závorce 8 PROCENT. Měla jsem za to, že obálku je třeba vyhodit a že mi tím ředitel sděluje, že mě příští měsíc čeká odměna osm procent. Sotva jsem tu mrchu narvala do koše, jak byla objemná, ale ten sofistikovaný motivační program mě tak motivoval, že jsem nedbala únavy a hned jsem ji odnesla do popelnice.“
Jan Šik měl skutečně půl miliardy korun připravených v obálce v kanceláři, aby mohl obnos druhý den zaslat na termínovaný účet s úrokem ve výši 8 procent. „Banka za převod požadovala takový poplatek, že jsem raději peníze vybral naněkolikrát v hotovosti a chtěl je na účet složit osobně,“ vysvětluje Šik, který je pověstný svou šetrností. „Už jsem to ale nestihl.“
„Za všechno může nekompatibilní kód, kterým státní správa komunikuje,“ vyjádřil se k věci poslanec opoziční ODS Vlastimil Tlustý, který byl nedávno odvolán z dozorčí rady ČKA. „Paní Urbánková se měla podle mých slov příští měsíc zúčastnit kursu Komunikace ve státní správě, který má zaměstnancům státních institucí vysvětlit správné užívání zkratek a synonym. Kurs, který organizuje firma mojí neteře, učí pracovníky všech profesí, co znamená kapr, pět českých na stole, zašít, zakroutit, uklohnit a podobně. Kdyby na kurs odjela dřív, třeba když se ho účastnil pan Doležal z Úřadu vlády, nemuselo by k té trapné události dojít, protože by věděla, že uklidit znamená uložit na účet. A kdyby se ho zúčastnila také novinářka, která o kauze informovala, věděla by, že Švýcarsko není Švýcarsko, ale Českosaské Švýcarsko.“
„Jsem jen obyčejná stará ženská,“ hájí se Otýlie Urbánková. „Proč nemůže být na obálce, kterou chce někdo druhý den odnést do banky, napsáno, že je v ní pět set milionů korun a že ji mám nechat ležet? Teď ty peníze hnijí někde na skládce nebo vyletěly komínem ve spalovně.“
„Nic se neděje,“ uklidnil rozezleného předsedu vlády šéf státních financí Sobotka, do jehož gesce konsolidační agentura spadá. „Uklízečka Urbánková souhlasila s tím, že způsobenou škodu uhradí a peníze bude ochotně splácet ze svého platu. Jen se nám o několik měsíců zpozdí platby některých faktur.“
Napsat komentář