Skip to Content
Za Sobotkovy chyby zaplatí nejvíc Jurečka
UDÁLOSTI Zkroucený knír / 31. 1. 2014

Jen co novopečený premiér Bohuslav Sobotka oznámil médiím, že za chyby na návrhu jmenování členů vlády doručeném prezidentovi Zemanovi zaplatí pracovnice sekretariátu ČSSD pokutu, jako správný sociální demokrat přispěchal hned vzápětí s tím, že stejnou pokutu zaplatí i on sám. V tu chvíli ale pravděpodobně ještě netušil, že tím strhne spontánní a naprosto nečekanou vlnu solidarity.

Jen o půl hodiny později předstoupil před užaslé zástupce médií, kteří v tu dobu měli plné ruce i nohy práce na reportážích o tom, jak nově jmenovaní ministři přebírají přidělené úřady, Richard Brabec z hnutí ANO. „I já jsem se rozhodl zaplatit pokutu ve stejné výši jako premiér Sobotka,“ vysvětlil nastupující ministr životního prostředí důvod svolání rychlého brífinku. „Nepochybně mám na špatně zapamatovaném a zapamatovatelném jménu svůj podíl. Kdybych se nejmenoval Brabec, ale Brabenec, mohl být dopis alespoň v odstavci věnovaném mému resortu správně.“

Už v okamžiku, kdy Richard Brabec hovořil s novináři, zaznívaly mezi přítomnými hlasy, zda onen podíl viny, který ministr deklaruje, neznamená lítost nad tím, že příjmení bývalého generálního ředitele Lovochemie zní velmi podobně jako příjmení hereckého představitele majora Zemana, a Bohuslav Sobotka ho na své listině připodobnil spíše k zasloužilému členovi legendárních Plastic People Vratislavu Brabencovi. To však tiskové oddělení hnutí ANO později dementovalo. „Vzhledem k tomu, že dosud nevíme, jak dopadne bratislavský soud o spolupráci pana předsedy s komunistickou tajnou bezpečností, nechce ani pan ministr, ani ANO, ale ani pan generální ředitel ANO a Ministerstva financí dělat ukvapené závěry.“

Stejným dílem se do společné kasy právě vzniklého kabinetu, která by měla být použita na falšování předvolebních průzkumů, rozhodla přispět ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, která se oficiálně jmenuje pouze Marksová. Zkroucený knír v této souvislosti upozorňuje, že se redakci nepodařilo ověřit, zda za jejím pokáním není spíše souvislost se jménem tvůrce Kapitálu než snaha genderově vyrovnat podíl na pokutách, bojovnici za ženskou emancipaci tolik vlastní.

„Nemůžu zůstat pozadu,“ přidal se ještě před svým televizními kamerami ostře sledovaným nástupem na nové působiště na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD). Jeho úřad nazval unavený Sobotka ve svém dopise Zemanovi pouze Ministerstvem školství. „Jak by k tomu přišla mládež? A co taková tělovýchova, a sportovci zvlášť?“ položil Chládek novinářům řečnickou otázku a hned si na ni odpověděl: „Kdepak, docela nedávno přišli sportovci o Sazku. Ztráta ministerstva by jim mohla zasadit smrtící úder.“

Nejmíň radosti měl ze solidarity s tajemnou ženou ze sociálnědemokratického sekretariátu Marian Jurečka (KDU-ČSL). Toho totiž Sobotka nejen přejmenoval na Martina, ale také ho chtěl jmenovat ministrem zdravotnictví, kam jen o řádek výš navrhl spolustraníka Svatopluka Němečka. Jurečka tak zaplatí pokutu v dvojnásobné výši. Marně se po svém partajním šéfovi Bělobrádkovi, který mu solidaritu s bližním svým nařídil zvláštním výnosem, domáhal toho, aby mu byla alespoň půlka pokuty odpuštěna. Předseda lidovců neslyšel ani na argument, že na Jurečkův resort, tedy zemědělství, se v Sobotkově návrhu úplně zapomnělo, takže on mohl skončit bez možnosti podílet se na správě této země i ministerského platu.

Na dotaz ČTK, zda se k ministrům nepřidá i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, odpověděl druhý nejbohatší Čech a nejbohatší rodilý Slovák z Bratislavy telefonicky lakonicky: „Sami máme málo.“

Comments
No comments yet, take the initiative.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2025